Transistors - Bipolar (BJT) - SingleON Semiconductor NSS1C201LT1G
NSS1C201LT1G
5S-NSS1C201LT1G
NSS1C201LT1G
TRANS NPN 100V 2A SOT-23
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 150mV @ 200mA |
| Ic: | 2A |
| Illumination: | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 120 @ 500mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 490mW |
| Frequency - Transition: | 110MHz |