Transistors - Bipolar (BJT) - SingleMPSA12 MPSA12-ND
MPSA12-ND
5S-MPSA12-ND
MPSA12-ND
Fairchild/ON Semiconductor
Product Description
| Packaging: | 2000 |
| Series: | Bulk |
| Transistor Type: | Obsolete |
| Current - Collector (Ic) (Max): | NPN - Darlington |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1.2A |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 20V |
| Ic: | 1V @ 10??????A |
| Illumination: | 10mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 100nA |
| Vce: | 20000 @ 10mA |
| Power - Max: | 5V |
| Frequency - Transition: | 625mW |