Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated DXTN07100BP5-13
DXTN07100BP5-13
5S-DXTN07100BP5-13
DXTN07100BP5-13
TRANS NPN 100V 2A POWERDI5
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 500mV @ 200mA |
| Ic: | 2A |
| Illumination: | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 100 @ 500mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 740mW |
| Frequency - Transition: | 175MHz |