Transistors - Bipolar (BJT) - SingleRohm Semiconductor BCX56-16T100
BCX56-16T100
5S-BCX56-16T100
BCX56-16T100
TRANS NPN 80V 1A MPT3
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 80V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 500mV @ 50mA |
| Ic: | 500mA |
| Illumination: | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 100 @ 150mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 2W |
| Frequency - Transition: | 100MHz |