Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-BiasedRohm Semiconductor DTC015EEBTL
DTC015EEBTL
5S-DTC015EEBTL
DTC015EEBTL
TRANS PREBIAS NPN 50V 0.15W SC89
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN - Pre-Biased |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 20mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 50V |
| Resistor - Base (R1) (Ohms): | 100k |
| Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms): | 100k |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 80 @ 5mA |
| Vce: | 10V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 100mV @ 500??????A |
| Ic: | 5mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | - |
| Frequency - Transition: | 250MHz |
| Power - Max: | 150mW |