Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-BiasedRohm Semiconductor DTA015TEBTL
DTA015TEBTL
5S-DTA015TEBTL
DTA015TEBTL
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| Transistor Type: | PNP - Pre-Biased |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 50V |
| Resistor - Base (R1) (Ohms): | 100k |
| Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms): | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 100 @ 5mA |
| Vce: | 10V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 250mV @ 250??????A |
| Ic: | 5mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 500nA (ICBO) |
| Frequency - Transition: | 250MHz |
| Power - Max: | 150mW |