Transistors - Bipolar (BJT) - RFMicrosemi Corporation MRF8372R2
MRF8372R2
5S-MRF8372R2
MRF8372R2
TRANS NPN 16V 200MA SO8
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Packaging: | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 16V |
| Frequency - Transition: | 870MHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f): | - |
| Gain: | 8dB ~ 9.5dB |
| Power - Max: | 2.2W |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 30 @ 50mA |
| Vce: | 5V |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 200mA |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154 |
| Supplier Device Package: | 3.90mm Width) |