Transistors - Bipolar (BJT) - ArraysDiodes Incorporated ZTD09N50DE6QTA
ZTD09N50DE6QTA
5S-ZTD09N50DE6QTA
ZTD09N50DE6QTA
TRANS 2NPN 50V 1A
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | 2 NPN (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 270mV @ 50mA |
| Ic: | 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 10nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 200 @ 500mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.1W |
| Frequency - Transition: | 215MHz |