Transistors - Bipolar (BJT) - ArraysPanasonic Electronic Components XP0555500L
XP0555500L
5S-XP0555500L
XP0555500L
TRANS 2NPN 20V 0.2A SMINI6
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | 2 NPN (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 200mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 20V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 250mV @ 1mA |
| Ic: | 10mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 40 @ 10mA |
| Vce: | 1V |
| Power - Max: | 150mW |
| Frequency - Transition: | 500MHz |