Transistors - Bipolar (BJT) - ArraysON Semiconductor NSV60101DMTWTBG
NSV60101DMTWTBG
5S-NSV60101DMTWTBG
NSV60101DMTWTBG
TRANS NPN DUAL 60V 1A 6WDFN
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | 2 NPN (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 180mV @ 100mA |
| Ic: | 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 120 @ 500mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 2.27W |
| Frequency - Transition: | 180MHz |