Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased115 PBLS4005V
PBLS4005V
5S-PBLS4005V
PBLS4005V
NXP USA Inc.
Product Description
| Packaging: | 4000 |
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Transistor Type: | Obsolete |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1 NPN Pre-Biased |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1 PNP |
| Resistor - Base (R1) (Ohms): | 100mA |
| Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms): | 500mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 50V |
| Vce: | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 47k |
| Ic: | 47k |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 80 @ 5mA |
| Frequency - Transition: | 5V / 150 @ 100mA |
| Power - Max: | 2V |
| Mounting Type: | 150mV @ 500??????A |
| Package / Case: | 10mA / 350mV @ 50mA |
| Package / Case: | 500mA |