Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased115 PBLS4003V
PBLS4003V
5S-PBLS4003V
PBLS4003V
NXP USA Inc.
Product Description
| Packaging: | 1 |
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Transistor Type: | Obsolete |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1 NPN Pre-Biased |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1 PNP |
| Resistor - Base (R1) (Ohms): | 100mA |
| Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms): | 500mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 50V |
| Vce: | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 10k |
| Ic: | 10k |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 30 @ 5mA |
| Frequency - Transition: | 5V / 150 @ 100mA. 2V |
| Power - Max: | 150mV @ 500??????A |
| Mounting Type: | 10mA / 350mV @ 50mA |
| Package / Case: | 500mA |
| Package / Case: | 1??????A |
| Other: | 300MHz,300mW,Surface Mount,SOT-563,SOT-666 |