CTB06-1200CPT
5S-CTB06-1200CPT
CTB06-1200CPT
TRIAC 1.2KV 6A TO220AB
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| Triac Type: | Standard |
| Voltage - Off State: | 1200V (1.2kV) |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 6A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Current - Non Rep. Surge 50: | 60A |
| 60Hz (Itsm): | 63A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 25mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 25mA |