CTA08-1200BW
5S-CTA08-1200BW
CTA08-1200BW
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Voltage - Off State: | 1200V (1.2kV) |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Current - Non Rep. Surge 50: | 80A |
| 60Hz (Itsm): | 84A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |