CTA08-1000TW
5S-CTA08-1000TW
CTA08-1000TW
TRIAC SENS GATE 1KV 8A TO220AB
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Triac Type: | Logic - Sensitive Gate |
| Voltage - Off State: | 1000V (1kV) |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Current - Non Rep. Surge 50: | 80A |
| 60Hz (Itsm): | 84A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 5mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 10mA |