Thyristors - TRIACsCentral Semiconductor Corp CQ220-16B
CQ220-16B
5S-CQ220-16B
CQ220-16B
TRIAC 16A TO-220
| Triac Type: | Internally Triggered |
| Voltage - Off State: | 200V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 16A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5V |
| Current - Non Rep. Surge 50: | - |
| 60Hz (Itsm): | 75mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 25mA |