Thyristors - TRIACsCentral Semiconductor Corp CQ220-12D
CQ220-12D
5S-CQ220-12D
CQ220-12D
TRIAC 12A TO-220
| Triac Type: | Internally Triggered |
| Voltage - Off State: | 400V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 12A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5V |
| Current - Non Rep. Surge 50: | - |
| 60Hz (Itsm): | 50mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 25mA |