Thyristors - TRIACsCentral Semiconductor Corp CQ218I-40M
CQ218I-40M
5S-CQ218I-40M
CQ218I-40M
TRIAC 40A 600V TO-218
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Triac Type: | Standard |
| Voltage - Off State: | 600V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 40A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Current - Non Rep. Surge 50: | 300A @ 100Hz |
| 60Hz (Itsm): | 50mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 80mA |