TYN16-800RTQ-ND
5S-TYN16-800RTQ-ND
TYN16-800RTQ-ND
WeEn Semiconductors
Product Description
| Packaging: | 5000 |
| Series: | Tube |
| Voltage - Off State: | Active |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 800V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 1.3V |
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 25mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 1.5V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 10.2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 16A |
| Current - Off State (Max): | 40mA |
| Current - Non Rep. Surge 50: | 1mA |
| 60Hz (Itsm): | 210A |
| SCR Type: | 231A |