Diodes - Zener - SingleDiodes Incorporated SMAZ16-13-F
SMAZ16-13-F
5S-SMAZ16-13-F
SMAZ16-13-F
DIODE ZENER 16V 1W SMA
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 16V |
| Tolerance: | ??????5% |
| Power - Max: | 1W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 15 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 12.2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 200mA |