Diodes - Zener - SingleDiodes Incorporated SMAZ15-13-F
SMAZ15-13-F
5S-SMAZ15-13-F
SMAZ15-13-F
DIODE ZENER 15V 1W SMA
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 15V |
| Tolerance: | ??????5% |
| Power - Max: | 1W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 10 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1??????A @ 11.4V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 200mA |