Diodes - Zener - SingleRohm Semiconductor MTZJT-728.2B
MTZJT-728.2B
5S-MTZJT-728.2B
MTZJT-728.2B
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO34
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 8.2V |
| Tolerance: | ??????3% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 20 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 5V |