Diodes - Zener - SingleRohm Semiconductor FDZT40RB5.6
FDZT40RB5.6
5S-FDZT40RB5.6
FDZT40RB5.6
DIODE ZENER 100MW 5.6V SMD0402
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | RASMID |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 5.6V |
| Tolerance: | - |
| Power - Max: | 100mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1??????A @ 2.5V |