Diodes - Zener - SingleDiodes Incorporated DDZ5V6B-7
DDZ5V6B-7
5S-DDZ5V6B-7
DDZ5V6B-7
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 5.6V |
| Tolerance: | ??????3% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 11 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 2.5V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |