CZRW55C27-G
5S-CZRW55C27-G
CZRW55C27-G
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123
Series:-
Voltage - Zener (Nom) (Vz):27V
Tolerance:??????7%
Power - Max:500mW
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 18.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA