Diodes - Zener - SingleComchip Technology CZRW55C16-G
CZRW55C16-G
5S-CZRW55C16-G
CZRW55C16-G
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 16V |
| Tolerance: | ??????6% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 40 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 11.2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |