CZRT55C12-G
5S-CZRT55C12-G
CZRT55C12-G
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23
Series:-
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12V
Tolerance:??????5%
Power - Max:350mW
Impedance (Max) (Zzt):25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA