CZRNC55C36-G
5S-CZRNC55C36-G
CZRNC55C36-G
DIODE ZENER 36V 500MW 1206
Series:-
Voltage - Zener (Nom) (Vz):36V
Tolerance:??????5%
Power - Max:500mW
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA