BZX85C15
5S-BZX85C15
BZX85C15
DIODE ZENER 15V 1W DO41
Product Description
Axial
Packaging:Bulk
Series:-
Voltage - Zener (Nom) (Vz):15V
Tolerance:??????6%
Power - Max:1W
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA