Diodes - Zener - SingleMicro Commercial Co BZX84B5V6-TP
BZX84B5V6-TP
5S-BZX84B5V6-TP
BZX84B5V6-TP
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 5.6V |
| Tolerance: | ??????2% |
| Power - Max: | 350mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 40 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1??????A @ 2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |