Diodes - Zener - SingleBZX55B5V1-TAP BZX55B5V1-TAPGITB-ND
BZX55B5V1-TAPGITB-ND
5S-BZX55B5V1-TAPGITB-ND
BZX55B5V1-TAPGITB-ND
Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Description
| Packaging: | 10000 |
| Series: | Tape & Box (TB) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | Active |
| Tolerance: | 5.1V |
| Power - Max: | - |
| Impedance (Max) (Zzt): | 500mW |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 60 Ohm |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 100nA @ 1V |
| Operating Temperature: | 1.5V @ 200mA |