Diodes - Zener - SingleMicro Commercial Co BZV55C5V1-TP
BZV55C5V1-TP
5S-BZV55C5V1-TP
BZV55C5V1-TP
DIODE ZENER 5.1V 500MW MINIMELF
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 5.1V |
| Tolerance: | ??????6% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 35 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 1V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 200mA |