BZT55C5V6-GS08
5S-BZT55C5V6-GS08
BZT55C5V6-GS08
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:-
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6V
Tolerance:-
Power - Max:500mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA