Diodes - Zener - SingleDiodes Incorporated BZT52C8V2-7-F
BZT52C8V2-7-F
5S-BZT52C8V2-7-F
BZT52C8V2-7-F
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 8.2V |
| Tolerance: | ??????6% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 15 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 700nA @ 5V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |