Diodes - Zener - SingleNexperia USA Inc. BZT52-C36X
BZT52-C36X
5S-BZT52-C36X
BZT52-C36X
DIODE ZENER 36V 350MW SOD123
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | Automotive |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | Active |
| Tolerance: | 36V |
| Power - Max: | ??????5.6% |
| Impedance (Max) (Zzt): | 350mW |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 60 Ohm |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 50nA @ 25.2V |
| Operating Temperature: | 900mV @ 10mA |