Diodes - Zener - SingleNexperia USA Inc. BZT52-C2V4X
BZT52-C2V4X
5S-BZT52-C2V4X
BZT52-C2V4X
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOD123
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | Active |
| Tolerance: | 2.4V |
| Power - Max: | ??????8.3% |
| Impedance (Max) (Zzt): | 350mW |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 85 Ohm |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 50??????A @ 1V |
| Operating Temperature: | 900mV @ 10mA |