Diodes - Zener - SingleVishay Semiconductor Diodes Division BZM55B5V1-TR
BZM55B5V1-TR
5S-BZM55B5V1-TR
BZM55B5V1-TR
DIODE ZENER 5.1V 500MW MICROMELF
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 5.1V |
| Tolerance: | - |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 60 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 1V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 200mA |