1N5953BG
5S-1N5953BG
1N5953BG
DIODE ZENER 150V 3W AXIAL
Product Description
Axial
Packaging:Bulk
Series:-
Voltage - Zener (Nom) (Vz):150V
Tolerance:??????5%
Power - Max:3W
Impedance (Max) (Zzt):600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr:1??????A @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors