Diodes - Zener - SingleMicro Commercial Co 1N5344B-TP
1N5344B-TP
5S-1N5344B-TP
1N5344B-TP
DIODE ZENER 8.2V 5W DO15
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 8.2V |
| Tolerance: | ??????5% |
| Power - Max: | 5W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 1.5 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10??????A @ 6.2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 1A |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 150??????C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC |
| Supplier Device Package: | DO-15 |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors