Diodes - Rectifiers - SingleVishay Semiconductor Diodes Division VS-T40HF60
VS-T40HF60
5S-VS-T40HF60
VS-T40HF60
DIODE MODULE 600V 40A D-55
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 40A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 15mA @ 600V |