Diodes - Rectifiers - SingleVishay Semiconductor Diodes Division VS-300U60A
VS-300U60A
5S-VS-300U60A
VS-300U60A
DIODE GEN PURP 600V 300A DO205AB
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 300A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.4V @ 942A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 40mA @ 600V |