Diodes - Rectifiers - SingleVS-10BQ015-M3/5BT VS-10BQ015-M3/5BTGICT-ND
VS-10BQ015-M3/5BTGICT-ND
5S-VS-10BQ015-M3/5BTGICT-ND
VS-10BQ015-M3/5BTGICT-ND
Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Description
| Series: | 1 |
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Diode Type: | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Schottky |
| Current - Average Rectified (Io): | 15V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1A |
| Speed: | 390mV @ 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 500??????A @ 15V |
| Mounting Type: | 390pF @ 5V |
| Package / Case: | 1MHz |