Diodes - Rectifiers - SingleSemtech Corporation SET010203
SET010203
5S-SET010203
SET010203
DIODE GEN PURP 1KV 15A MODULE
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 9A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2000ns |
| Capacitance @ Vr: | 1??????A @ 1000V |