Diodes - Rectifiers - SingleSemtech Corporation SCHS15000
SCHS15000
5S-SCHS15000
SCHS15000
DIODE GEN PURP 15KV 2A AXIAL
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 15000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 18.4V @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2.5??????s |
| Capacitance @ Vr: | 1??????A @ 15000V |