Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated SBRT10U60D1Q-13
SBRT10U60D1Q-13
5S-SBRT10U60D1Q-13
SBRT10U60D1Q-13
SUPER BARRIER RECTIFIER TO252
Product Description
| Series: | - |
| Series: | Automotive |
| Diode Type: | SBR? |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Active |
| Current - Average Rectified (Io): | Super Barrier |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 60V |
| Speed: | 10A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 520mV @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | Fast Recovery =< 500ns |
| Capacitance @ Vr: | > 200mA (Io) |
| F: | - |
| Mounting Type: | 400??????A @ 60V |