SBR60100
5S-SBR60100
SBR60100
DIODE SCHOTTKY 100V 60A DO5
Product Description
Series:Bulk
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Current - Average Rectified (Io):60A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Fast Recovery =< 500ns
Reverse Recovery Time (trr):> 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr:1mA @ 100V
F:-
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-203AB
Supplier Device Package:DO-5
Operating Temperature - Junction:Stud
Other:DO-5,-65??????C ~ 175??????C,,
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated