Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated SBR3150SB-13
SBR3150SB-13
5S-SBR3150SB-13
SBR3150SB-13
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMB
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | SBR? |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 820mV @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 500??????A @ 150V |