Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated SBR1U30SV-7
SBR1U30SV-7
5S-SBR1U30SV-7
SBR1U30SV-7
DIODE SBR 30V 1A SOT563
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | SBR? |
| Diode Type: | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 510mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 150??????A @ 30V |