Diodes - Rectifiers - SingleSMC Diode Solutions SB10150TA
SB10150TA
5S-SB10150TA
SB10150TA
DIODE SCHOTTKY 150V 10A DO201AD
Product Description
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.05V @ 10A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 1mA @ 150V |