Diodes - Rectifiers - SingleSemtech Corporation S2KW16C-4D
S2KW16C-4D
5S-S2KW16C-4D
S2KW16C-4D
DIODE GEN PURP 16KV 3A MODULE
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 16000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 16V @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2??????s |
| Capacitance @ Vr: | 2??????A @ 16000V |